Za únorem 1948 se ohlížíme také s Plzeňskou filharmonií

V přímém přenosu na stanici Český rozhlas Vltava zazněl v úterý 27. února 2018 unikátní koncert nazvaný Čelem k masám? Tvůrčí ohlédnutí za únorem 1948. Začal netradičně ukázkami několika budovatelských skladeb, hlavní náplň ovšem tvořily kompozice skladatelů, kteří měli s komunistickým režimem problémy. V průvodním slově vystoupili historici ÚSTR Martin Tichý a Ondřej Matějka a mezi hosty byla také Petruška Šustrová.

Na pořádání této akce se spojilo několik institucí: Plzeňská filharmonie, Ústav pro studium totalitních režimů, Český rozhlas Vltava a Fakulta designu a umění Ladislav Sutnara, která je součástí Západočeské univerzity v Plzni. Právě v prostorách této fakulty se koncert konal. Do přípravy se zapojili i studenti a pedagogové, kteří celý prostor proměnili v jedno specifické výtvarné dílo.

Dramaturgie vznikla speciálně k připomenutí únorových událostí před 70 lety a podíleli se ní Martin Tichý z ÚSTR a hudební skladatel Tomáš Ille. ÚSTR k této příležitosti vydal stejnojmennou publikaci, věnovanou mimo jiné dopadům února 1948 na českou hudbu.

Fotogalerie: