Petr Blažek pokřtil rumunské vydání své knihy Živé pochodně


(12. 1. 2023) – Historik Petr BlažekÚstavu pro studium totalitních režimů ve čtvrtek 11. ledna v Bukurešti oficiálně představil rumunské vydání své knihy Živé pochodně v sovětském bloku. „Jsem rád, že se podařilo popsat jeden fenomén, který se objevil v několika státech sovětského bloku. Příběhy živých pochodní, jak se někteří protestující sami označili, ukazují širší souvislosti politických režimů, ve kterých se odehrály. Ukazují také tragické osudy pozůstalých, na kterých se podepsali příslušníci tajných policií a jejich spolupracovníci na pokyn komunistických funkcionářů. Jejich součástí jsou pozvolné návraty či příchody některých z nich do širší historické paměti. Rumunská kniha je toho dokladem, neboť o její vydání se zasloužila nadace, která se zabývá navracením historické paměti,“ uvedl u této příležitosti autor.

Během večera v Centrul Ceh (Czech Centre Bucharest) byl přítomným promítnut film Věřím, že více světla potřeba nebude z roku 2020 režisérky Olgy Sommerové o činu Jana Palacha. Poté proběhla diskuze, jíž se spolu s Petrem Blažkem účastnili i rumunští historikové Cosmin Budeancă a Alexandru Groza. Hovořilo se nejen o Janu Palachovi, ale i o Mártonovi Moysesovi, který se upálil v rumunském Brašově na protest proti komunistické diktatuře v roce 1970, a o jeho krajanovi Liviovi Cornelu Babesovi, který se rozhodl pro drastickou formu protestu v roce 1989.

Rumunské vydání knihy by nemělo nejspíš být ani posledním. Ústav pro studium totalitních režimů připravuje pro letošní rok anglické vydání a polský Institut paměti národa vydání v polštině. „Sháníme také ještě podporu pro ukrajinské vydání,“ dodal k tomu na závěr Petr Blažek.


Připravil JAKUB ŠAFRÁNEK

Foto ÚSTR / Stanislav Škoda a Petr Blažek