PAMĚŤ A DĚJINY: Kanonýr před Státním soudem


Fotbalový klub Židenice se v roce 1948 vrátil mezi elitu, Sobotka na snímku je klečící druhý zprava (repro z knihy)

Revue Paměť a dějiny se ve svém novém čísle věnuje sportu v období vlády komunistické strany. Fotbalové Brno mělo ve své více než stoleté historii několik skvělých kanonýrů. A snad ještě více promarněných talentů. Mezi nimi zaujímá specifické místo Zdeněk Sobotka, poválečný nadějný útočník, který místo do reprezentace zamířil do komunistického vězení. V novém čísle naší revue Paměť a dějiny se životním osudem tohoto, dnes zcela zapomenutého, sportovce zabývá historik Jaroslav Rokoský v článku Kanonýr před Státním soudem.

Prvního října 1948 nastoupil Zdeněk Sobotka (1927-2009) vojenskou prezenční službu ve fotbalovém sportovním klubu ATK Praha. Za klub hrál půl roku, během dovolenky se při jednom zápase zranil, a aniž by požádal o prodloužení dovolenky, zůstal doma. Za to mu hrozil trest – poslání do kárného pracovního tábora. „Toto sdělení na mne tak zapůsobilo, že jsem se úplně nervově zhroutil, a aniž bych dále mohl svobodně uvažovati, rozhodl jsem se, aniž bych věděl, co dělám, že od mého útvaru zběhnu,“ vypověděl posléze Sobotka. Rozhodl se s několika kamarády odejít za hranice, nicméně při obhlídce vhodných lokalit pro jejich překročení nikdy nenašli k tomu odvahu. Nakonec byl Sobotka zadržen příslušníky SNB (následně i jeho kamarádi), a přestože svou vinu nepopřel a spolupracoval, soud jeho verzi neuvěřil. Označil ji za pouhou výmluvu a konečný jeho verdikt byl nemilosrdný. Fotbalista Zdeněk Sobotka byl odsouzen k 20 letům těžkého žaláře, zostřeného jednou čtvrtletně tvrdým ložem, ke konfiskaci celého jmění a ztrátě čestných práv občanských na dobu deseti let.

„Kariéra talentovaného fotbalisty Zdeňka Sobotky tak skončila vlastně dřív, než pořádně začala,“ píše v závěru materiálu jeho autor Jaroslav Rokoský. Celý Sobotkův životní příběh – včetně jednotlivých jeho rozhodnutí na útěku před policií, snah o emigraci, o milostném vztahu s herečkou Blankou Bohdanovou i jeho dalším osudu – se dočtete v novém čísle časopisu Paměť a dějiny, který je k zakoupení ve vybraných knihkupectvích nebo na stránkách knihkupectví Kosmas.


Dobové foto Zdeňka Sobotky a titulní strana rozsudku Státního soudu (repro Archiv bezpečnostních složek)

K zamýšlené emigraci musel Sobotka zfalšovat například i povolenku k rybolovu / Zdeněk Sobotka byl první velkou láskou herečky Blanky Bohdanové (repro ABS a z knihy Blanky Bohdanové)

Připravil MARTIN VACEK