OHLÉDNUTÍ: Svjatlana Cichanouská o boji Běloruska za svobodu

Ruská hybridní válka proti demokratickému světu – výzva pro evropskou paměťovou politiku byl název úspěšné třídenní mezinárodní konference, kterou v polovině listopadu spolupořádal Ústav pro studium totalitních režimů v Praze. Konala se při příležitosti 33. výročí sametové revoluce v bývalém Československu a vystoupilo na ní několik desítek historiků, badatelů, politologů, bezpečnostních analytiků a novinářů víceméně z celého světa. A také politiků. Spolu s předsedou vlády ČR Petrem Fialou a litevským prezidentem Gitanasem Nausėdou na ní s projevem vystoupila také lídryně běloruské opozice v exilu Svjatlana Cichanouska:

Jsem velmi ráda, že mohu společně s vámi slavit výročí sametové revoluce a vidět vaši podporu Bělorusům, kteří bojují za svou nezávislost a svobodu. U Bělorusů události sametové revoluce rezonují a Bělorusko se jí nechalo inspirovat při svém povstání v roce 2020. Češi jsou odvážní a milují svobodu. V každém městě, které jsem navštívila v rámci své prezidentské kampaně, jsem viděla, jak velkou inspirací jsou. Události z roku 1989 byly skutečně bezprecedentní tím projevem národní jednoty a obrození. My jsme povstali proti diktátorovi a hledali cestu ke společné evropské historii. Bělorusové se chtějí stát součástí evropské komunity. Cítí se být Evropany. To samozřejmě Lukašenka a Putina zlobí a znepokojuje, nechtějí přijít o vliv a sílu. Putin se bojí, že Bělorusko zkazí jeho plán na obnovu ruské říše. Lukašenko lidové protesty krvavě potlačil, tisíce lidí skončilo ve vězení, neziskové organizace byly násilně rozpuštěny a denním groteskním jevem se stala pomlouvačná kampaň na národních televizních kanálech.


Probudili jsme se do nové brutální reality. Přes území našeho Běloruska se také zaútočilo na suverénní Ukrajinu, což ohrožuje nejenom náš boj za svobodu, ale i vlastní existenci naší země. Bělorusové nechtějí tento nový imperialismus. Proti tomu bojují protesty, sabotážemi. Osmdesát šest procent obyvatel Běloruska je proti naší účasti v této nesmyslné válce přesto, že naše země je de facto okupována Ruskem. Bělorusové umějí ukázat, že stojí za Ukrajinou. Běloruští dobrovolníci se účastnili obrany Kyjeva i Chersonu, kde riskují to nejcennější, své životy. Ale my víme, že když budeme bojovat za Ukrajinu, že bojujeme i za vlastní svobodu a vlastní budoucnost. Bělorusové vědí, že osud Ukrajiny a Běloruska jsou úzce propojené. Když selžeme, tak nebudeme mít žádnou budoucnost, pouze nás čeká otroctví v rámci ruské říše.

Ani Evropa nebude mít v tomto případě budoucnost. Musí se rozhodnout, jakým směrem chce vykročit. Bělorusko dnes stojí na historické křižovatce: buď bude evropské a demokratické, anebo izolované a bezmocné pod jhem Ruska. Ukažte nám evropskou perspektivu, Bělorusko musí vidět, že Evropa za ním stojí. Bude to pro ně jasným signálem, že jejich boj za samostatnost není marný. Pokud Ukrajina zvítězí, bude šance, abychom se všichni do společné evropské rodiny navrátili. Rusko chce Bělorusko od Evropy oddělit s tím, že nám chce vymazat historickou paměť. Snaží se zlikvidovat naši národní identitu. Jakékoliv běloruské národní aktivity jsou systematicky potlačovány. Tvrdí nám, že jsme Evropou zapomenuti, že nás v ní nechtějí. Je nám odpírána naše kultura, náš jazyk. Ale my víme, že to jsou všechno lži.

Odlišujte prosím, národ od vládnoucího režimu. Bělorusové se proti vlastnímu režimu aktivně staví a bojují. Bojují za svobodu a bojují i za vítězství Ukrajiny. A také prosím, dělejte rozdíl mezi Běloruskem a Ruskem. Bělorusové nejsou Rusové, Bělorusové nepodporují válku. A já věřím, že svobodné Bělorusko bude tou nejlepší sankcí proti Putinovi. A tou největší pomocí Ukrajině. Samozřejmě je i na nás, abychom Bělorusko přivedli ke svobodě. Ale stejně jako Ukrajinci, ani Bělorusové to nezvládnou sami. Potřebují spojence a já vím, že celý tento sál je plný našich spojenců.

Pane premiére Fialo, ráda bych využila této příležitosti a poděkovala České republice za veškerou podporu, kterou poskytuje demokratickému Bělorusku a také to, co děláte pro Ukrajinu. Otevřeli jste dveře Bělorusům, kteří utíkali po našem povstání před represemi, byli to studenti, intelektuálové, lékaři atd. a jsem velmi ráda, že je tady Bělorusko vnímáno jako evropská země. A jsem také ráda za podporu demokratických sil v Praze. Pane prezidente Nausėdo, i vaší zemi moc děkuji. Litva se stala druhým domovem velkého počtu Bělorusů, kteří utíkají před vlastním domácím represivním režimem. Poskytujete azyl nejen organizacím, ale i médiím. Bělorusko cítí vaši podporu a vidí vaši podporu. Litva není jen blízkým přítelem, ale máme společnou i část historie. Milí přátelé, u příležitosti výročí sametové revoluce apeluji na vás všechny, abyste byli i nadále odvážní a abyste měli trpělivost. Jsem přesvědčena, že ve spojené Evropě mají, jak Ukrajina, tak Bělorusko své místo a že se to stane jednoho dne realitou. Zůstaňte s Běloruskem, zůstaňte s Ukrajinou. Děkuji za vaši pozornost.

Připravil MARTIN VACEK

Foto Majda Slámová (Úřad vlády)