Odvaha studentů z února 1948 je pro nás výzvou a závazkem

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů docent Ladislav Kudrna si v neděli 25. února připomněl s představiteli Senátu Parlamentu ČR a dalšími osobnostmi politického a veřejného života památný pochod studentů, kteří v únorových dnech 1948 otevřeně vyjádřili svou podporu svobodě a parlamentní demokracii v tehdejším Československu. Letos od události uplynulo už 76 let.

Ve slavnostním projevu předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila pak mj. zaznělo: „Pokud dneska jako společnost čelíme problémům a potýkáme se s konflikty, které přímo ohrožují naši svobodu a demokracii, tak si možná někteří z nás kladou otázku, jestli tu situaci zvládneme. Jestli dokážeme obětovat některé samozřejmosti, na které jsme si zvykli, abychom mohli žít dál ve svobodě a demokracii a zejména, aby v té svobodě a demokracii mohli žít naše děti a vnoučata. A pokud budeme hledat nějaké důvody, proč bychom to mohli zvládnout, tak jsem přesvědčen, že jedním z nich je naše paměť. My bychom neměli zapomínat na ty části naší historie, které nám připomínají, že pokud se nepostavíme zlu, pokud se nebudeme schopni alespoň vzdát části našich statků, části našich výhod, části našeho pohodlí, tak potom zlo zvítězí. A demokratů bude zase málo. Já vás všechny prosím, abychom toto dnešní setkání nebrali pouze jakou vzpomínku na ty, co měli v sobě odvahu, byli tehdejšími hrdiny a postavili se proti těm, kteří tady přinášeli nastupující totalitu, ale abychom to dnešní shromáždění také brali jako výzvu. Abychom se poučili a abychom nikdy nepřipustili, aby ti, co chtějí vytěsnit z našich hlav ty zrůdnosti, to neštěstí, to utrpení, které totalita přináší, aby byli poraženi. Aby byli poraženi současnými demokraty, kteří jsou následovníky těch, co byli tady v Nerudově ulici v roce 1948 bohužel rozehnáni.“

Pietní shromáždění u pamětní desky Senátu v Nerudově ulici v Praze se uskutečnilo ve spolupráci s Pražským akademickým klubem 48 a mezinárodním projektem Mene Tekel. Vedle připomínky významné události studentského odporu proti nastupujícímu komunismu se předseda Senátu Miloš Vystrčil a další účastníci pietní akce zúčastnili také komentovaného průvodu po trase studentského pochodu dne 25. února 1948 se zastávkami v místech, kde se odehrály konkrétní události.

Zpracoval MARTIN VACEK

Foto ÚSTR / Jan Procházka a Kancelář Senátu