Konference o Československu 1945-48 byla jedna z nejlepších(31. 5. 2024) – V pořadí již jedenácté pokračování konference o Československu v Českých Budějovicích je za námi. Ve dvou dnech 29. a 30. května 2024 na ní se svými příspěvky vystoupila bezmála padesátka historiků a archivářů z celé České a také Slovenské republiky. Není proto divu, že konference pokryla mimořádné spektrum podtémat, oba přednáškové sály praskaly ve švech a diskutovalo se všude, kde se dalo.

„Musíme říct, že letošní konference byla jedna z nejlepších, které jsme za ty roky měli. Perfektní atmosféra i příspěvky. Témat se tady objevilo tolik, že by to vydalo na dvě tři konference: Konec války, osvobození Československa, česko-německá problematika, Sudety, církevní dějiny, obecní kroniky, ale třeba také didaktika třetí republiky. Navíc to opravdu mělo velmi vysokou úroveň,“ uvedli po skončení akce Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů a Jiří Petráš z Jihočeského muzea, dva hlavní organizátoři oblíbené akce.

Dvoudenní mezinárodní konferenci pořádalo s Ústavem pro studium totalitních režimů také letos Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Státní oblastní archiv v Třeboni. Vše za podpory města České Budějovice, jehož primátorka také celou akci slavnostně zahájila. Všem patří dík za skvělou pohostinnost, dobrou organizaci a spolupráci na této fantastické akci a už teď se lze proto těšit na příští ročník!

Vybrané přednášky již brzy zveřejníme na našem YouTube kanále, proto nebude od věci si zapnout jeho sledování, ať vám nic neunikne – více zde.

Zpracovali (text a foto) JAKUB ŠAFRÁNEK a MARTIN VACEK