Nezapomenout, nezahořknout. Miroslav Kasáček slaví 87 let
V roce 2023 obdržel Miroslav Kasáček Zlatou medaili za zásluhy, udělenou rakouským spolkovým prezidentem Alexanderem Van der Bellenem
(16. 10. 2024) – Miroslav Kasáček, pamětník, spisovatel, skvělý a obětavý organizátor se dožívá sedmaosmdesáti let. Je spoluautorem řady knih o komunistické totalitě, stojí také jako předseda v čele Sdružení PAMĚŤ, z. s. Mám tu čest s ním dlouhé roky spolupracovat, takže čtenář promine, když budu trochu více osobní.
Nic nemá být zapomenuto, nikdo nemá být zapomenut. To je cíl jeho práce. A týká se to i těch statečných, ale i těch druhých. Je přesvědčen, že i po desetiletích stojí za to vědět, kdo stál na straně dobra nebo zla. Nezahořknout, ale pracovat. Informovat a připomínat. Vzdělávat a vysvětlovat. A nabízet inspiraci. Dobré skutky stojí za ocenění, špatné za odsouzení, i když jsou jejich aktéři dávno po smrti.
Na počátku téhle jeho nekončící systematické práce byla ovšem osobní zkušenost. Zklamání z toho, že represálie v Babicích a okolí namířené v roce 1951 proti věřícím a sedlákům, které tvrdě zasáhly i rodinu jeho manželky, byly překryty mlhou zapomnění a dezinterpretací ještě dlouho po pádu komunismu. Jeden díl normalizačního seriálu 30 případů Majora Zemana dokázal falešně ovlivnit veřejnost v celé zemi a on cítil, že je třeba udělat maximum pro nápravu.
Tak jsme se vlastně poznali. Já se těmito tématy jako publicista zabýval, a když mne Mirek shodou okolností kontaktoval, hned jsme se domluvili, že spolu o Babicích napíšeme knihu. Pojmenovali jsme ji Mlynáři od Babic, vyšla v roce 2008 a přiznávám – měl jsem pochyby, jaký o ni bude zájem. Ale velmi překvapivé bylo už představení v Moravských Budějovicích, kde nás čekal doslova plný sál. Bylo to opravdu tak, jak Miroslav Kasáček předpokládal – lidé z okolí Babic dlouho zoufale čekali na jiný příběh než ten, který jim svého času nabídla normalizační Československá televize. On si tím byl a je jistý. Všichni ti, kteří přežili, jejich blízcí, příbuzní a potomci touží po pochopení, uznání, po jakékoli jistotě, která by těm zmařeným životům dala zpětně vnitřní smysl. A samozřejmě, že se to netýká jen Babic.
V následujících letech byl „motorem“ další nekončící práce: podařilo se dokončit dalších šest knih, z nichž jedna se dočkala audioverze a další byla zařazena do čtení na pokračování Českým rozhlasem. Mirek je neúnavný ve shánění archivních podkladů a pamětníků, v organizování výstav a připomínkových akcí. Umí spojovat a inspirovat. Je neúnavný v připomínání jednotlivých výjimečných osudů, ať už se to týká odbojáře Petra Křivky, popravených kněží od Babic, nebo letce Josefa Brykse. A dokáže opravdu velké věci: bez něj by nikdy nevznikl pomník obětem železné opony u Mikulova, složený z třiapadesáti kovových stél. Za svou práci byl vícekrát oceněn. Za všechna vyznamenání stojí za to připomenout tohle: vloni v říjnu získal u příležitosti Státního svátku Rakouské republiky (Nationalfeiertag) z rukou Její Excelence Bettiny Kirnbauer, velvyslankyně Rakouské republiky, Zlatou medaili za zásluhy, udělenou spolkovým prezidentem Alexanderem Van der Bellenem.
V současnosti se Mirek věnuje osudům těch, kteří u železné opony zemřeli, a to v úseku jihomoravské části. Je to 53 strašných příběhů. Takže Miroslav Kasáček stále pracuje, stále je aktivní a stále usiluje o to, aby nám minulost pomáhala se orientovat v současnosti. Mirku, přejeme ti všechno nejlepší a ještě mnoho sil a elánu do dalších let.
LUDĚK NAVARA, publicista