Bravo, mezi vyznamenanými je řada bojovníků proti totalitám(30. 11. 2023) – Nový prezident České republiky Petr Pavel poprvé ve funkci uděloval státní vyznamenání. U příležitosti výročí vzniku Československa se rozhodl ocenit udělením nebo propůjčením státních vyznamenání občanské zásluhy a výsledky práce významných osobností. Pozvání na slavnostní akt na Pražském hradě obdržel také ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů doc. Ladislav Kudrna, jež se večera zúčastnil se svou manželkou.

Prezident v sobotu 28. října vyznamenal celkem 62 osobností. Nejvyšším Řádem bílého lva například právníka a politika, dlouholetého předsedu Senátu ČR Petra Pitharta či bývalého vicepremiéra vlády a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. In memoriam prezident vyznamenal Karla Mareše, prvního velitele 311. československé bombardovací perutě RAF, který byl později perzekvován komunistickým režimem. Vyznamenáni byli také in memoriam československý voják a sokolský cvičitel František Pecháček, jenž byl členem odbojového hnutí Obec sokolská a popravený v koncentračním táboře Mauthausen, a slovenský politik a diplomat Milan Rastislav Štefánik. Řád TGM si odnesla třeba zpěvačka a signatářka Charty 77 Marta Kubišová nebo sestra bratří Mašínů Zdena Mašínová.

Medaili Za hrdinství předal prezident Petr Pavel i několika vojenským pilotům, například Jiřímu Pavlu Kafkovi, poslednímu žijícímu českému letci, který za druhé světové války působil v 311. československé bombardovací peruti RAF. Medailí za zásluhy pak byli oceněni například prozaička, scenáristka, signatářka Charty 77 a její bývalá mluvčí Eva Kantůrková (za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění), politický vězeň a signatář Charty 77 a dlouholetý náměstek ředitele Bezpečnostní informační služby generálmajor ve výslužbě Jaroslav Jíra (za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů) či amerikanista, literární historik a teoretik, bývalý rektor Univerzity Palackého a bývalý senátor Josef Jařab (za zásluhy v oblasti kultury, výchovy a školství). Mezi 62 vyznamenanými bylo letos šestnáct žen.Zpracoval MARTIN VACEK

Foto Kancelář prezidenta republiky a archiv