Konference Underground se letos zabývala klíčovým rokem 1989(12. 10. 2023) – Osmý ročník konference věnovaný fenoménu (nejen) českého undergroundu se letos zabýval klíčovým rokem 1989. Uspořádal ji tradičně Ústav pro studium totalitních režimů a konal se po celý den ve čtvrtek 12. října v Knihovně Václava Havla v Praze. Na konferenci Underground a Československo 1989 letos vystoupilo devět přednášejících.

Rok 1989 byl pro naši zemi přelomový. Již v lednu se komunistický režim doslova otřásl v základech během tzv. Palachova týdne. Brutalita, s níž režim potlačil masové protesty pak rezonovala po celém světě. Přední postavy undergroundu a chartovního společenství se opětovně ocitli ve vězení. Vznikala nová opoziční hnutí. Probíhaly „nelegální“ kulturní aktivity od rockových koncertů, samizdaty až po výtvarné výstavy. K životu se hlásila mlčící většina, takzvaná šedá zóna. Společnost byla doslova těhotná změnou …

Jak si stál underground v klíčovém roce 1989 bylo námětem úvodního příspěvku Ladislava Kudrny. Význam Voknovin v době přelomu a jejich další vývoj a význam vzpomenul ve svém vystoupení Martin Valenta, příspěvek Barbary Bothové se zabýval účastí Svazu mladých demokratů (FIDESZ) na protirežimních demonstracích při příležitosti výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. „Roztrhané světy“ Pavla Zajíčka přiblížila Petra Veselá, zatímco Jiří Andrs se věnoval nástupu hudebního směru hardcore v českých zemích na příkladu kapely Michael’s Uncle a reakcím státních orgánů na ně.

V odpoledním bloku konference Underground a Československo 1989 hovořil o druhém procesu proti časopisu Vokno František Stárek Čuňas, příběh jednoho parazitického (bondyovského) mýtu zmínil Miroslav Vodrážka a Jan Cholínský představil dva světy tuzemského undergroundu v tom roce – doma a ve Spojených státech. Na závěr konference se zaplněný sál Knihovny Václava Havla dozvěděl od Jiřího Fiedora – v příspěvku nazvaném Bílé vrány v černém kraji – o opozičních aktivitách a jejich vlivu na změnu společensko-politických poměrů v Severomoravském kraji. Celodenní konferenci zakončily dotazy z publika.
Připravil MARTIN VACEK

Foto ÚSTR / Martin Vacek a KVH / Petr Kalaš