Konference Ruský imperialismus 1939/45-2023 – den třetí(10. 11. 2023) – Konference Ruský imperialismus 1939/45-2023, kterou pořádal Ústav pro studium totalitních režimů s Úřadem vlády, Litevským velvyslanectvím v Praze a polským Instytutem Pamięci Narodowej, včera skončila. Závěrečný třetí den konference v Lichtenštejnském paláci proběhl pod názvem Rozděl a panuj: podoby ruské propagandy a kyberválky proti Západu. Moderátorem tohoto čtvrtého panelu byl Petr HlaváčekÚstavu pro studium totalitních režimů.

V první části na dané téma vystoupil maďarský bohemista a překladatel György Varga, jeho příspěvek se jmenoval Cesta Maďarska k Putinismu. Současnou (dez)informační scénu v Litvě prostřednictvím případu operace Ghostwriter přiblížil Nerijus Maliukevičius z Institutu mezinárodních vztahů a politických věd Univerzity ve Vilniusu. Vhled do podoby ruské kyberválky na Slovensku zprostředkoval zaplněnému sálu Lichtenštejnského paláca slovenský novinář Vladimír Šnídl, který se kremelské propagandě věnuje dlouhodobě.

Na závěr konference Ruský imperialismus 1939/45-2023 vystoupili se svými příspěvky politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlova Michael Romancev (Ruská propaganda a třetí svět) a novinář a politický komentátor Alexander Mitrofanov (Česko a ruská informační válka). Celé třídenní setkání odborníků na konferenci o kořenech ruské agrese (nejen) vůči Ukrajině zakončila debata mezi všemi účastníky.Připravil MARTIN VACEK

Foto pro ÚSTR: Marta Myšková