KNIŽNÍ TIP: Tento dopis si nechte na památku na mě
V rámci nedávného festivalu Dny české a německé kultury v Drážďanech představily historičky Mgr. Pavla Plachá, Ph.D. z Ústavu pro studium totalitních režimů a Dr. Birgit Sack z Památníku Münchner Platz Dresden novou společnou publikaci Tento dopis si nechte na památku na mě o posledních dopisech Čechoslováků popravených za druhé světové války v Drážďanech.
Jde o výstup z česko-německého projektu dokumentace těchto osob, na němž spolupracuje ÚSTR a Památník Münchner Platz Dresden/Stiftung Sächsische Gedenkstätten od roku 2017. „Základem této česko-německé kritické edice je téměř sto dopisů a motáků na rozloučenou, které napsalo celkem 90 někdejších československých občanů a občanek v době druhé světové války před svou popravou ve věznici na George-Bähr Straβe v Drážďanech,“ přibližuje obsah knihy Pavla Plachá. Editorky v rámci obsáhlého projektu Ústavu pro studium totalitních režimů a Památníku Münchner Platz Dresden sestavily databázi všech téměř devíti set Čechoslováků popravených v drážďanské věznici. Vedle přepisů motáků a dopisů obsahuje edice i jejich originální skeny, stručné biogramy a fotografie pisatelů a pisatelek i adresátů a adresátek dopisů. Do knihy je zařazena také úvodní analytická studie.
Knihu Tento dopis si nechte na památku na mě s podtitulem Poslední dopisy Čechoslováků popravených v Drážďanech vydává ÚSTR, Gedenkstätte Münchner Platz Dresden/Stiftung Sächsische Gedenkstätten, nakladatelství Pulchra a Universitätsverlag Leipzig. Na českém trhu bude kniha k mání v lednu příštího roku, kdy se plánuje její prezentace v Praze za účasti rodin popravených. Finančně knihu podpořil Česko-německý fond budoucnosti.
Autorky při křtu knihy v rozhovoru s Oliverem Reinhardem, zástupcem vedoucího deníku Sächsische Zeitung / Příbuzní z České Třebové na Svatojánském hřbitově u pomníku na památku popraveným v boji proti fašismu (1966, dar Ludmily Morkesové)
Připravil MARTIN VACEK