KNIŽNÍ TIP: Kriegel, voják a lékař komunismu

(5. 5. 2023) – Kriegel, voják a lékař komunismu je knihou, o které se v poslední době hodně nahlas mluví. A nejspíš právem. Jejímu autorovi Martinu Gromanovi se v ní podařilo vnést „hodně světla“ do spletitého a v mnoha směrech tragického životního osudu komunisty Františka Kriegla. Knihu o téměř šesti set stranách vydal Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s nakladatelstvím Paseka.

Kdo je František Kriegel? V očích široké veřejnosti je Krieglova osobnost ztenčena většinou jen na statečný čin v srpnu 1968, kdy jako jediný politik odmítl podepsat tzv. Moskevský protokol, jímž se legalizovala sovětská okupace Československa. „Životní osudy tohoto komunisty, lékaře a vojáka na několika frontách druhé světové války jsou ovšem o poznání spletitější a tragiku jim dodává například jeho přímý podíl na vzniku Lidových milicí v únoru 1948,“ uvádí Groman v přebalu knihy a připomíná tím, že Kriegel byl především přesvědčeným komunistou a po celý život neuhnul z této cesty. To, že se dostal do střetu s vlastními „soudruhy“ (a to několikrát a častokrát), nebyla podle něj chyba jeho, ale jejich.

Kniha Kriegel, voják a lékař komunismu, která podle svého autora vznikala víceméně dvě dekády, ihned po svém vydání upoutala pozornost mnoha recenzentů. A ti zatím nešetří chválou… „K řadě kvalitních vědeckých biografií komunistických pohlavárů různého ražení vydaných v poslední době (…) nyní přibyl rozsáhlý životopis Františka Kriegela,“ píše například Jakub Rákosník na úvod své recenze na knihu Martina Gromana v týdeníku Respekt. „I v novince autor osvědčil novinářské dovednosti a navzdory rozsáhlosti nového, téměř šestisetstránkového (původní rukopis byl prý ještě mnohem delší) se kniha skvěle čte.“ Chválí autora i za citlivý a vyvážený přístup k informačním zdrojům: „Groman v uzlových okamžicích Krieglova života konfrontuje protikladná svědectví účastníků a uvážlivě se snaží dobrat pravděpodobného sledu událostí,“ všímá si Rákosník ve své recenzi.

Tomáš Fojtík na medium.seznam.cz ke knize Kriegel, voják a lékař komunismu zase uvádí, že je napsaná čtivě, a tak má šanci oslovit široké spektrum lidí. „V částech popisujících vypjaté momenty Krieglova života se čte skoro jako detektivka, kdy máte nutkání číst rychleji a rychleji,“ dodává. Zároveň oceňuje, že v knize „nechybí ani dobový kontext. Když se František Kriegel dostane do španělské občanské války, ve stručnosti se dozvíte, proč tato ˏválkaˊ vznikla, a proč tam Kriegel byl. V zásadě platí, že je to kniha přístupná i pro laiky, kteří dosud o tématu příliš nevěděli.“ Této, pro čtenáře jistě vítané pomoci od autora, si všímá i další z recenzentů, Jan Lukavec v časopise Reflex. Píše: „Kniha je sepsána na základě studia archivních dokumentů i rozhovorů s pamětníky zručně, pečlivě a promyšleně. Tam, kde se nedochovaly skoro žádné prameny, a i útržky Krieglových dochovaných vzpomínek jsou skoupé, se Groman snaží alespoň vystihnout mentalitu daného prostředí: v případě jeho rodné Haliče třeba s pomocí Putnových Obrazů z kulturních dějin ruské religiozity.“

Recenzenti se ve svých příspěvcích o knize shodují, že z toho, jak Martin Groman popisuje Františka Kriegla, vychází: „… že to byl statečný chlap. Odhodlaný bojovat nejen za lepší svět, ale také za své ideály. Autor se ho snaží pochopit a hledá, co ho vedlo k rozhodování. Nevynáší ale finální soudy, ty nechá na čtenářovi. Poskytuje dostatek informací pro to, abychom si to zhodnocení osobnosti Františka Kriegla mohli udělat sami,“ napsal ve své recenzi například Tomáš Fojtík. Kriegel – Voják a lékař komunismu je podle něj ve výsledku nejen čtivým životopisem jednoho prominentního komunisty, ale také svědectví o velmi dramatické části našich dějin.



Do KSČ vstoupil mladý lékař Kriegel v roce 1931. Zachraňoval lidské životy v Barmě, ale i během občanské války ve Španělsku. Revoluci v roce 1948 prožívá v eufórii, o deset let je ale rád, že téměř bez úhony přežil stranické čistky. A mohl vykonávat původní profesi lékaře. Zato na sklonku života (vpravo dole na snímku z roku 1979) ho nenechá na pokoji všemocná Státní bezpečnost

Zpracoval MARTIN VACEK

Foto reprofoto z knihy