Knihu Gestapo jsme symbolicky prezentovali v Pečkárně


(18. 3. 2025) – Hned nadvakrát jsme v pondělí 17. března slavnostně pokřtili knihu Gestapo historiků ÚSTR Jana Vajskebra a Jana Zumra: dopoledne s novináři symbolicky v Petschkově paláci v Praze a navečer pak se širokou veřejností v kulturním klubu Unijazz.

Setkání s novináři se uskutečnilo symbolicky v prostorách Petschkova paláce v Památníku Pečkárna, a to díky vstřícnosti Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), konkrétně státního tajemníku v MPO Vladimíra Many. „Jedinečné prostory Petschkova paláce nám připomínají minulost, kterou nelze opomenout. Jsme rádi, že jsme mohli poskytnout prostory pro uvedení knihy, která detailně mapuje činnost Gestapa v Protektorátu Čechy a Morava. Připomínání totalitní minulosti a osudů těch, kteří jí čelili, je stále aktuální a důležité,“ uvedl. Za Ústav pro studium totalitních režimů na prezentaci kromě autorů hovořil 1. náměstek ředitele ÚSTR Kamil Nedvědický a vedoucí Oddělení výzkumu období 1938-1945 Pavla Plachá, která představila i další projekty ÚSTR z období protektorátu a 2. světové války. Mezi hosty prezentace byl také Tomáš Jelínek, ředitel Česko-německého fondu budoucnosti, který vydání unikátní knihy podpořil. „V centru pozornosti jsou od samého počátku naší činnosti osudy těch, kteří se stali oběťmi nacistické perzekuce. Desetitisíce československých občanů však nebyly pronásledovány, týrány a popravovány jakýmsi abstraktním režimem, ale konkrétními lidmi ve službách státního aparátu. Díky této knize můžeme poprvé pohlédnout do tváře většiny pachatelů,“ řekl při této příležitosti.

Kniha Gestapo nabízí komplexní pohled na problematiku velitelských pozic nacistické tajné policie v Protektorátu Čechy a Morava. Publikace přináší také 207 medailonů těch nejvýše postavených gestapáků.

Co novináře zajímalo a co autoři knihy odpověděli?

Dá se nějakým způsobem formulovat, co byli zdejší gestapáci vlastně za lidi?

Obecně lze říct, že nejvyšší funkce na Gestapu v protektorátu zastávali muži, kteří byli sotva třicátníci a většinou disponovali vysokoškolským titulem. Byli to právníci, mladí juristé, kteří ke Gestapu nastupovali, dá se říct, krátce po skončení svých studií. Pocházeli většinou z nižší střední třídy nebo střední třídy a služba u Gestapa pro ně byla velmi dobrá příležitost, jak akcelerovat svoji kariéru ve státní správě.

Vycházela jejich brutalita z vlastního přesvědčení a rozhodnutí, nebo jen plnili rozkazy z Berlína?

Na to jsme se ve svém výzkumu zaměřili a zjistili, že se rozhodně nejednalo o nějaká kolečka v soustrojí a poslušné vykonavatele rozkazů. Naopak šlo o iniciativní jedince, kteří svým způsobem formovali ten bezpečnostní aparát i z těch nižších pozic, i často v protikladu k berlínské centrále.

Zjistili jste v rámci svého výzkumu, kolik esesáků z vaší knížky dožilo svůj život takzvaně v klidu?

Zkoumali jsme tuto věc velmi důkladně a zjistili jsme, že přibližně třetina mužů se vyhnula jakémukoliv potrestání. A dožili své životy většinou v soukromém sektoru, na území Spolkové republiky Německo nebo v Rakouské republice.



Večerní akci s autory moderoval pro veřejnost vedoucí edičního oddělení Stanislav Škoda, pokřtění knihy pomocí bublinkového moku se zhostila historička Eva Vybíralová (ÚSTR) a o hudební náladu v klubu se následně se svým setem postaral historik Miroslav Michela (ÚČD).

Pražské představení knihy Gestapo není ojedinělou možností, jak se s knihou seznámit a s autory setkat. Obdobné akce již proběhly v minulých týdnech v Liberci a Zlíně, v přípravě jsou pak místa jako Ústí nad Labem (26. 3.), Uherské Hradiště (3. 4.), Sobotka (5. 5.), Jihlava (3. 6.), Pardubice (23. 6.), Jindřichův Hradec (13. 10.) a Hradec Králové (30. 10.).

Zpracoval MARTIN VACEK

Foto ÚSTR / Júlia Holaňová