Kniha Živé pochodně v sovětském bloku vychází v rumunštině

(24. 8. 2023) – Symbolicky v den, kdy jsme si letos připomněli nedožité 75. narozeniny Jana Palacha (11. 8.), vyšla kniha Živé pochodně v sovětském bloku historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů v Rumunsku. Ten při této příležitosti uvedl: „Vydavatelem je Fundației Culturale Memorial v Brašově, kde se odehrály dva z popisovaných případů. O rumunskou verzi pečoval zejména historik Cosmin Budeanca, vydání inicioval ředitel Českého centra v Bukurešti Robin Ujfaluši a do rumunštiny ji přeložila Helliana Ianculescu. Z Prahy velmi pomohl vedoucí edičního oddělení ÚSTR Stanislav Škoda. Velmi děkuji také všem ostatním, kteří pomohli knize na svět.“

Tématem historické monografie Živé pochodně v sovětském bloku jsou politicky motivované případy sebeupálení v sovětském bloku v letech 1966–1989. Na základě historických pramenů historik Petr Blažek napsal studii o tomto fenoménu a jednadvacet portrétů živých pochodní, u kterých je doložitelná minimálně částečná politická motivace. Celkem osm případů se stalo v Sovětském svazu (odehrály se na území dnešního Ruska, Ukrajiny, Litvy a Lotyšska), sedm případů sebeupálení se uskutečnilo v Československu, dva případy jsou z Rumunska a Polska a po jednom z východního Německa a Maďarska. Značná část z nich byla radikální reakcí na srpnovou okupaci Československa armádami pěti států Varšavské smlouvy a na potlačení pražského jara. Pro volbu sebeupálení jako formy radikálního protestu hrály zpočátku klíčovou roli případy vietnamských buddhistů. Od ledna 1969 mělo iniciační význam zejména sebeupálení Jana Palacha, které vyvolalo početnou vlnu následovníků nejen v domácím prostředí, ale také v zahraničí. Ústav pro studium totalitních režimů vydal knihu v roce 2019. „Připravuje se také anglické a polské vydání a snad se povede domluvit také ukrajinské vydání,“ sdělil další záměry s knihou historik Petr Blažek.

České vydání Knihy Živé pochodně v sovětském bloku. Politicky motivované případy sebeupálení v letech 1966–1989 si můžete zakoupit ve vybraných knihkupectvích nebo prostřednictvím internetu na stránkách knihkupectví Kosmas.cz. Obsah knihy si můžete prohlédnout zde.

Připravil MARTIN VACEK