Jedenáctý ročník festivalu Mene Tekel byl zahájen 27. února 2017

Jedenáctý ročník festivalu proti totalitě Mene Tekel byl slavnostně zahájen v pondělí 27. února 2017 v Chrámu Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. Ústav pro studium totalitních režimů, který patří k tradičním partnerům této události, se na letošním ročníku podílí výstavou Diktatura versus naděje.

Výstavní část letošního ročníku festivalu Mene Tekel je věnována tématu Cesty víry, cesty ke svobodě. Právě tímto tématem se zabývá výstava Ústavu pro studium totalitních režimů s názvem Diktatura versus naděje. Výstava prezentuje jednu z velmi tragických, ale současně inspirativních vývojových etap katolické církve v českých zemích i na Slovensku v období komunistického režimu.

Mene Tekel letos představuje i další výstavní projekty, mj. výstavu Rodák, který měl být zapomenut připravenou ve spolupráci se spolkem Paměť, jež přibližuje životní osudy kněží Jana Buly a Václava Drboly. Silné příběhy z brněnské věznice přináší výstava Tváře Cejlu, která je součástí česko-rakouského projektu Brána ke svobodě. Ve spolupráci s Velvyslanectvím Litevské republiky v ČR byla připravena výstava s názvem Mise Sibiř o deportacích litevských občanů do táborů Gulagu po anexi Litvy Sovětským svazem.

Vrcholem výstavního projektu festivalu Mene Tekel je vyhlášení vítězů výtvarné soutěže základních škol a základních uměleckých škol s názvem Cesty ke svobodě.

Více o programu Mene Tekel, který trvá do neděle 5. března, naleznete zde.