Jacques Rupnik slavnostně uvedl novou knihu Josef Guttmann
(31. 10. 2023) – V Knihovně Václava Havla v Praze byla v pondělí 30. října slavnostně představena zcela nová publikace Josef Guttmann a osudy střední Evropy mezi Hitlerem a Stalinem, kterou vydal Ústav pro studium totalitních režimů. Pro knižní vydání ji editoval francouzský politolog a historik Jacques Rupnik.
Levicový intelektuál Josef Guttmann se na počátku třicátých let 20. století stal členem vedení Komunistické strany Československa. Se stranou se rozešel kvůli strategii Kominterny, která v roce 1933 pomohla Hitlerovi k moci. Z ostrého kritika Stalinovy diktatury i jeho zahraniční politiky se stal význačným levicovým oponentem. Československo opustil na podzim roku 1938 a o tři roky později se usadil v New Yorku, kde pod pseudonymy Peter Meyer či Joseph Gordon působil jako přední znalec dění v sovětském bloku a kritik totalitarismu. Byl také autorem prvních článků o antisemitském charakteru procesu s Rudolfem Slánským.
Jeho české texty z třicátých let spolu se studiemi a eseji o povaze komunistických režimů, genocidě a antisemitismu psanými již ve Spojených státech vycházejí u nás poprvé. Editor Jacques Rupnik v úvodu knihy píše: „Několik let po vydání (knihy Dějiny KSČ) v Praze jsem dostal dopis. ˏVážený pane Rupniku, svou knihu jste věnoval památce Záviše Kalandry a Josefa Guttmanna. Jsem Guttmannova dcera…´ Na naše první setkání nikdy nezapomenu. Dcera Věra, která se narodila v roce 1925, o dvaadvacet let později svého otce krátce navštívila v New Yorku, ale po komunistickém převratu v únoru 1948 s ním nemohla udržovat žádný vztah. Já jsem se jí vyptával na dětské vzpomínky na otce, ona se zajímala o jeho činnost v Americe, a především o jeho texty. Občas jsem jí přinesl nějaké články a samozřejmě také (…) knihu Židé v sovětských satelitech, která mi odhalila druhou Guttmannovu identitu. Věra Suchardová se rozhodla, že jen tak pro potěchu přeloží úvodní kapitolu a počká, až dojde k jejímu českému vydání. Tehdy jsem si řekl, že ji k vydání připravím já. Vrátím se ke svému úkolu, doplním svou sbírku Guttmannových českých a amerických textů a zpřístupním je čtenářům v jeho vlasti.“
Věra Suchardová (98) byla jedním z početných hostů uvedení knihy Josef Guttmann a osudy střední Evropy mezi Hitlerem a Stalinem v pražské Knihovně Václava Havla. O knize pozoruhodných textů československého levicového intelektuála pak hovořili v debatě moderované Petrem Brodem nejen editor textů Jacques Rupnik, ale i Daniela Kolenovská z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a publicista Martin Groman. Na slavnostní představení knihy dorazili i další zajímaví hosté, včetně filozofa Václava Bělohradského, někdejšího ministra zahraničí Tomáše Petříčka a dalších. O úvodní slovo za Ústav pro studium totalitních režimů se postaral ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání Petr Hlaváček.
Připravil (text a foto) MARTIN VACEK