Arcibiskup ocenil historika Michala Pehra medailí sv. Vojtěcha

(17. 6. 2024) – Michal Pehr, historik Ústavu pro studium totalitních režimů, byl v sobotu 15. června oceněn za svoji práci v oboru Svatovojtěšskou medailí. Prestižní vyznamenání mu v katedrále sv. Víta předal pražský arcibiskup Jan Graubner.

Svatovojtěšská medaile je ocenění, jež pravidelně uděluje pražský arcibiskup významným osobnostem jako vyjádření díků a uznání za jejich dílo. Medaili sv. Vojtěcha začal v 90. letech udělovat kardinál Miroslav Vlk a v této praxi pokračují i jeho nástupci. Mezi nositele medaile patří například Václav Malý, Luděk Navara, Ludvík Ambruster, Jiří Grygar, Jan Royt, Jan Stříbrný, Alexandr Tomský ale například i Viktor Preiss a další osobnosti české společnosti, vědy a kultury. Autorkou medaile je sochařka Jitka Kateřina Trčková. „Osobně si velmi vážím toho, že se pan arcibiskup rozhodl, mi tuto medaili udělit. Mám z toho velkou radost. Beru to jako velkou poctu a vyjádření uznání za moji dosavadní činnost na poli české moderní historiografie, kde mimo jiné postupně a systematicky zpracovávám řadu otázek moderních českých církevních dějin,“ řekl u této příležitosti oceněný Michal Pehr.

Historik nedávno publikoval knihu Katolická církev v Československu 1945–1948 (Katolíci mezi nacismem a komunismem: Lenin, či Kristus?), kterou vydal Ústav pro studium totalitních režimů společně s nakladatelstvím CDK. Aktuálně Michal Pehr připravuje monografii věnující se temné postavě církevních dějin v Československu, Josefu Plojharovi, který po převratu v roce 1948 stanul v čele prorežimního Mírového hnutí katolického duchovenstva.

Michalu Pehrovi k udělenému prestižnímu vyznamenání gratulujeme!


Zpracoval MARTIN VACEK

Foto PETR SYNEK / Člověk a víra

Související: