Gruzínský film Pokání se u nás dočkal znovuuvedení po 35 letech(31. 10. 2023) – Ve spolupráci s Velvyslanectvím Gruzie uspořádal Ústav pro studium totalitních režimů v pondělí 30. října debatu spojenou s promítáním legendárního filmu Pokání (1987) režiséra Tengize Abuladzeho.

Pokání je metaforicky laděný film, který ve své době vyvolal nejen v zemích takzvaného sovětského bloku velkou pozornost a ohlas. Ve snímku se mísí fantazie s realitou a fikce s historií. Film vypráví politickou alegorii o diktátorských režimech a kultech osobnosti. Získal například Zvláštní cenu poroty a Cenu FIPRESCI na 40. MFF v Cannes, byl nominován na Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film v roce 1988 a obdržel Ceny Nika za film, scénář, režii a mužský herecký výkon pro Avtandila Macharadzeho.

Akci slavnostně zahájila velvyslankyně Gruzie Tee Maisuradze, za Ústav pro studium totalitních režimů promluvil 1. náměstek Kamil Nedvědický. Dobu vzniku filmového snímku pak následně detailně a v souvislostech divákům přiblížil historik Libor Svoboda Ústavu pro studium totalitních režimů. Ten po skončení promítání nad filmem debatoval spolu s kolegou Petrem Kopalem a Tomášem Hálou z Národního filmového archivu. Akci doprovodila rovněž malá ochutnávka gruzínských vín a tradičního národního pokrmu chačapuri.


Zpracoval (text a foto) MARTIN VACEK