Filmový festival Nezlomní a obětovaní – den první


(31. 10. 2023) – V pražském kině Atlas začal dnes v úterý 31. října filmový festival Nezlomní a obětovaní. Již čtvrtý ročník přehlídky hraných i dokumentárních filmů letos spolupořádá i Ústav pro studium totalitních režimů. Festival vyvrcholí v pátek 3. listopadu uvedením nového celovečerního snímku Bratři.

Festival je letos věnován tématu protikomunistický odboj ve filmu, které bylo vybráno programovou radou v kontextu 70. výročí cesty bratrů Mašínových a jejich přátel do Západního Berlína. Na programu jsou domácí i zahraniční hrané a dokumentární snímky, besedy s jejich tvůrci a historiky, studentské projekce, workshopy či slavnostní předávání cen festivalu. Dnešní první den otevřela diskuze historiků Petra Kopala a Petra BlažkaÚstavu pro studium totalitních režimů s filmovými ukázkami na téma Propaganda a filmové reflexe třetího odboje. Na to navázal seminář Obraz nepřítele v komunistické televizní tvorbě, na němž na dané téma promluvili režiséři Martin Vadas a Daniel Růžička. Z filmových projekcí byl uveden německý snímek Střela zblízka / Poslední poprava (2021), polský film Štvanice. Prokletí vojáci (2018), český dokument Pravomil (2014) a na závěr celodenního programu v předpremiéře český film Útěk do Berlína (2023).

Festival Nezlomní a obětovaní pokračuje zítra 1. listopadu studentským workshopem a promítáním pro školy (Země bez hrdinů, země bez zločinců… a Plastic People of the Universe). Odpoledne na téma festivalu navážou filmy Líbám tě, Juozasi (Litva, 2022), Vratislavská bitva (Polsko, 2016), Živá (Ukrajina, 2016) a Zapora (Polsko, 2016).Připravil MARTIN VACEK

Foto MPXX / Marta Myšková a autor
související: