Filmový festival Nezlomní a obětovaní – den druhý


(2. 11. 2023) – Dokument ze své podstaty má zachycovat svědectví. Jak ale ztvárnit ve filmu něco, co není? Jaké možnosti a jaká úskalí tohle téma skýtá? Přesně nad těmito otázkami se v rámci druhého dne filmového festivalu Nezlomní a obětovaní, který spolupořádá Ústav pro studium totalitních režimů až do pátku v pražském Kino Atlas, sešli účastníci studentského workshopu.

Na jedné straně to byli studenti Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia se svými krátkými „filmy“, na straně druhé zkušení dokumentaristi – Viola Ježková a Arkadiusz Golebiewski -, kteří to hodnotili. Bylo promítnuto 11 snímků různé kvality a obsahu, některé rychle „spíchnuté“ za pár minut, ale i filmy, na nichž byla znát snaha o profesionální přístup s dobrým střihem, pečlivým scénářem a nápaditým zpracováním. Včetně hudebního doprovodu. A témata? Připomínka osoby Schenka von Stauffenberga, zmizelého nádraží Těšnov, Stalinova pomníku na Letné nebo „anarchokomunisty“ Josefa Šoupala.

Dnes pokračuje festival třetím dnem, na programu je nejdřív promítání pro školy, odpoledne pak promítání studentských filmů a večer filmŮ Anatomie revoluce 1956 (Maďarsko, 2016) a Viktor Fajnberg. Disidentem k zbláznění (Rusko / ČR / Izrael, 2022). Kompletní program festivalu najdete zde.Připravil MARTIN VACEK

Foto MPXX / Marta Myšková