Důchody disidentů? Na spravedlnost není nikdy pozdě

(11. 11. 2024) – Nejen v souvislosti s blížícím se výročím událostí 17. listopadu 1989 je nutné si stále připomínat ty, kteří měli v období totality odvahu bojovat za svobodu a demokracii. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka a ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů doc. Ladislav Kudrna dnes na tiskové konferenci zhodnotili změny, týkající se důchodů právě účastníků odboje proti komunismu a zároveň představitelů komunistického režimu.

Podle ministra Mariana Jurečky byl v důsledku již proběhlých legislativních změn navýšen důchod alespoň na úroveň průměrné penze 430 osobám, které byly za minulého režimu perzekovány. „Jsou hodnoty, které nelze vyjádřit penězi. A také se domnívám, že na spravedlnost není nikdy pozdě. Je dobře, že odškodňujeme hrdiny našeho II. a III. odboje. Stejně tak bychom neměli zapomínat ani na to, že každé zlo má svoji konkrétní tvář,“ uvedl v souvislosti s tím na tiskové konferenci ředitel ÚSTR Ladislav Kudrna. Jak uvedl ministr, 177 někdejším prominentům byl naopak důchod snížen (v průměru o 1473 korun měsíčně), přičemž žádný důchod neklesl pod úroveň minimální penze. Jedná se tak o symbolické vyrovnání se s minulostí.

Ministr práce a sociálních věcí přítomné zástupce médií také informoval o tom, že ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů proběhne rozšíření okruhu prominentů, kterým bude důchod v nejbližší době snížen. Potenciálně se to může týkat dalších více než 2000 osob, někdejších funkcionářů KSČ či například příslušníků Státní bezpečnosti, záležet ale bude na odborných stanoviscích, která vypracuje právě paměťová instituce.


Zpracoval JAKUB ŠAFRÁNEK

Foto Oddělení mediální komunikace MPSV