Diskuzní večer připomněl Palacha, Siwiece i Bauera

Pro mnohé svobodně smýšlející Poláky a Maďary byla účast armád jejich států v invazi do Československa v srpnu 1968 velmi bolestivým prožitkem. Polského občana Ryszarda Siwiece vyburcovala k radikálnímu protestu: upálil se 8. září 1968 na varšavském Stadionu desetiletí, a stal se tak prvním z řady „živých pochodní“, které svými činy chtěly upozornit na dopady sovětské nadvlády nad zeměmi východního bloku. V Maďarsku podobně protestoval Sándor Bauer, v Československu jako první Jan Palach.

Filmově-diskuzní večer věnovaný Ryszardu Siwiecovi, Sándoru Bauerovi a Janu Palachovi se uskutečnil 10. září od 17:00 v Nové budově Národního muzea, Vinohradská 1, Praha 1.

Během večera vystoupili: historik a expert na problematiku živých pochodní Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů, polský historik Jan Draus z IPN a maďarský kulturolog a bývalý disident Csaba G. Kiss. Návštěvníci zhlédnou dva dokumentární filmy mapující osudy Ryszarda Siwiece a Sándora Bauera: Uslyšte můj křik a Smrt v plamenech. Večer moderuje šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava Petr Fischer.

Filmově-diskuzní večer se konal v rámci projektu sPOLeCZně/připomínka polsko-českých výročí 1918–2018 a jeho organizátory jsou Národní muzeum, Maďarský institut v Praze, Ústav pro studium totalitních režimů a Polský institut v Praze.