Zveme Vás na uvedení knihy Jacquesa Rupnika Josef Guttmann a osudy střední Evropy mezi Hitlerem a Stalinem

  • Termín: 30. 10. 2023, 19:00
  • Místo konání: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1

Srdečně Vás zveme na uvedení knihy Josef Guttmann a osudy střední Evropy mezi Hitlerem a Stalinem do Knihovny Václava Havla. Uvedení proběhne v pondělí 30. října, od 19 hodin. S editorem textů Jacquesem Rupnikem budou debatovat Daniela Kolenovská z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a publicista Martin Groman.

Dva životy, dvě jména, dva pohledy na sovětský komunismus a jeho poválečnou expanzi do východní Evropy. Zdají se úhledně oddělené, a přesto je spojuje zkušenost jednoho člověka a jeho snaha pochopit naděje a tragédie 20. století.

Levicový intelektuál Josef Guttmann se na počátku třicátých let 20. století stal členem vedení Komunistické strany Československa. Se stranou se rozešel kvůli strategii Kominterny, která v roce 1933 pomohla Hitlerovi k moci. Z ostrého kritika Stalinovy diktatury i jeho zahraniční politiky se stal význačný levicový oponent. Československo opustil koncem roku 1938 a o tři roky později se usadil v New Yorku, kde pod pseudonymem působil jako přední znalec dění v sovětském bloku a kritik totalitarismu. Byl také autorem prvních článků o antisemitském charakteru procesu s Rudolfem Slánským.

Jeho české texty z třicátých let spolu se studiemi a eseji o povaze komunistických režimů, genocidě a antisemitismu psanými již ve Spojených státech vycházejí u nás poprvé.

ISBN 978-80-7516-031-7

650 stran

Ústav pro studium totalitních režimů, 2023