Spolupořádali jsme prezentaci knihy o Františku Krieglovi

  • Termín: 11. 04. 2023, 19:00
  • Místo konání: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1

Společně s nakladatelstvím Paseka jsme v úterý 11. dubna v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1) uspořádali uvedení knihy Martina Gromana o Františku Krieglovi.

Václav Havel ve svém eseji o Františku Krieglovi v roce 1988 napsal, že by jednou měla vzniknout kniha, díky níž by lidé pochopili, že tu byli dokonce i komunističtí politikové, kteří byli normálními čestnými a statečnými lidmi, byť třeba tragického osudu. Právě taková je nová monografie, díky které má širší veřejnost poprvé možnost poznat v celistvosti nejednoznačný příběh muže, jenž je stále pokládán dílem za hrdinu a dílem za padoucha.

V očích široké veřejnosti je Krieglova osobnost ztenčena na statečný čin v srpnu 1968, kdy jako jediný politik odmítl podepsat tzv. Moskevský protokol, jímž se legalizovala sovětská okupace Československa. Životní osudy tohoto komunisty, lékaře a vojáka na několika frontách druhé světové války jsou ovšem o poznání spletitější a tragiku jim dodává například jeho přímý podíl na vzniku Lidových milicí v únoru 1948. Autor si neklade ambici jednoznačně rozsoudit spor o Kriegla, nabízí však kontext životních peripetií, rozhodnutí a postojů, které jejich nositele opakovaně přiváděly spíše do problémů než na politické a společenské výsluní.

Více informací o knize Kriegel. Voják a lékař komunismu naleznete zde.

Videozáznam

Fotogalerie