27. 11. / Stále živá minulost: Případ Josef Pták v širším kontextu (seminář)

  • Termín: 27. 11. 2023, 09:00
  • Místo konání: Frýdlantský salónek, Valdštejnské nám. 17/4, Praha

Ve spolupráci s Ústavně-právním výborem Vás srdečně zveme na seminář na téma Stále živá minulost: Případ Josef Pták v širším kontextu.

Případ Josefa Ptáka byl součástí politického procesu Landstoff a spol., konaného v roce 1958. V jeho závěru soud vynesl tři rozsudky smrti. Vyšetřování probíhalo podle státně bezpečnostních standardů, tedy v rozporu s trestním řádem. Vyšetřovatelé StB záměrně manipulovali s důkazy, jiné pak zatajovali. Soudní líčení probíhalo v součinnosti s veškerou propagandistickou mašinerií, do níž byl zapojen tisk, rozhlas a filmový týdeník. O trestech pro obžalované předem rozhodlo Politické byro ÚV KSČ. Příběh, který vedl k tomuto procesu, se stal již v šedesátých let minulého století součástí medializované konstrukce, jejímž prostřednictvím KSČ legitimizovala nejen moc v zemi, ale i násilí vůči obyvatelům Československa, které eufemisticky označovala za třídní boj. Četné nejednoznačnosti případu, které vyvěrají z manipulace s dobovými reáliemi a prameny, umožnily převzít mnohé z tohoto pokřiveného vyprávění a užívat ho i po roce 1989. Starý příběh nově inspiroval Aleše Palána, který jej zpracoval ve svém Ratajském lese. Martin Tichý pak zasadil jeho události do širšího historického kontextu v odborné monografii Smrt bez spravedlnosti. Mrtví Ratajského lesa, vydané ÚSTR. Obě knihy naznačují, že staré zločiny a křivdy nejsou či nemají být promlčeny.

Z kapacitních důvodů je pro účast nutná registrace. Potvrzení účasti nám prosím zasílejte na email: barbara.bothova@ustrcr.cz

PROGRAM