Uspořádali jsme promítání dokumentárního filmu Vlak smrti na cestě za svobodou

  • Termín: 24. 05. 2018, 18:30
  • Místo konání: Kino MAT, Karlovo nám. 285/19, Praha 2

Nový dokumentární film bavorské televize vypráví dramatický příběh vlakového transportu smrti, který projížděl v posledních válečných dnech roku 1945 Protektorátem Čechy a Morava. Od samého počátku jízdy docházelo ke spontánní i organizované pomoci ze strany českého obyvatelstva. Po dvou týdnech byli vězni z vlaku osvobozeni dne 8. května 1945 u jihočeského Velešína. Snímek prezentuje bohatý historický obrazový materiál a slovo dává také pamětníkům.

Film Vlak smrti na cestě za svobodou je nominován na prestižní cenu Deutscher Kamerapreis.

Pozvání na následnou diskusi přijali autoři filmu, režisérka Andrea Mocellin a novinář Thomas Muggenthaler, a ředitel Památníku koncentračního tábora Flossenbürg dr. Jörg Skriebeleit. Diskusi moderuje historička Pavla Plachá.

Fotogalerie

Z akce bude pořízena audiovizuální dokumentace (včetně fotografií). Účastí na akci uděluje účastník Ústavu pro studium totalitních režimů souhlas s pořízením a zveřejněním audiovizuálního záznamu a fotodokumentace své osoby, a to za účelem prezentace činnosti Ústavu, a k dalšímu zpracování osobních údajů pro vlastní potřebu Ústavu.