Uspořádali jsme prezentaci knihy Útěk z koncentračního tábora Natzweiler

  • Termín: 02. 05. 2018, 17:00
  • Místo konání: Národní památník hrdinů heydrichiády, Resslova 9a, Praha 2

Z kmenového lágru koncentračního tábora Natzweiler v Alsasku se během celé války podařil jenom jediný útěk. Dne 4. srpna 1942 se pětice vězňů převlékla do uniforem SS a v osobním automobilu projela řetězem stráží na svobodu. Nacistům se podařilo chytit jen jednoho, zbylí čtyři se dostali přes okupovanou a jižní Francii na území kontrolované Spojenci. Jedním z nich byl i český důstojník JOSEF MAUTNER-BRIXI. Ten po svém příjezdu do Londýna napsal obsáhlou zprávu o poměrech v nacistických koncentračních táborech, která se stala důležitým svědectvím při přípravě poválečného stíhání nacistických válečných zločinců.

Více o knize včetně obsahu naleznete zde.

Prezentace knihy proběhla ve středu 2. května v 17 hodin v Národním památníku hrdinů heydrichiády, Resslova 9a, Praha 2. Knihu představil její editor Jiří Plachý z Vojenského historického ústavu a jako hosté dále vystoupili Jan Vajskebr, Pavla Plachá (oba z Ústavu pro studium totalitních režimů) a Ivo Pejčoch (Vojenský historický ústav). Prezentace se zúčastnil také JUDr. Oldřich Brixi, syn Josefa Mautnera-Brixiho.

Fotogalerie

Z akce bude pořízena audiovizuální dokumentace (včetně fotografií). Účastí na akci uděluje účastník Ústavu pro studium totalitních režimů souhlas s pořízením a zveřejněním audiovizuálního záznamu a fotodokumentace své osoby, a to za účelem prezentace činnosti Ústavu, a k dalšímu zpracování osobních údajů pro vlastní potřebu Ústavu.