Výstava Židé v Gulagu v Židovském obecním domě v Boskovicích

  • Termín: Od 21. 09. 2018 do 16. 11. 2018
  • Místo konání: Židovský obecní dům Boskovice

Muzeum regionu Boskovicka ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů pořádají výstavu s názvem Židé v Gulagu, která je pro veřejnost otevřena od 21. září do 16. listopadu v prostorách Židovského obecního domu v Boskovicích.

Výstava se věnuje osudům československých Židů v sovětských pracovních táborech v období II. světové války. Autory výstavy jsou historici Jan Dvořák a Adam Hradilek.

Na začátku 2. světové války hledaly statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy útočiště v mnoha státech světa a setkávali se s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany místních vlád. Se specifickým přístupem se setkali uprchlíci v Sovětském svazu, který se na přelomu 30. a 40. let probíral z období „Velkého teroru“ a stále jej překrývalo ovzduší paranoie z vnitřního i vnějšího nepřítele. Tisíce běženců se útěkem na východ vyhnuly nacistické perzekuci, aby byli následně obviněni sovětskými bezpečnostními orgány NKVD z nelegálního překročení hranic, špionáže či nelegálního pobytu na území SSSR a stali se otroky komunistických nápravně pracovních táborů Gulagu.

Součástí boskovické reprízy výstavy je také přednáška autorů Jana Dvořáka a Adama Hradilka, která se uskuteční 16. listopadu 2018 v 16 hodin.

Výstava Židé v Gulagu se již představila v lotyšské Rize, estonském Tallinnu, na Technické univerzitě v Liberci, v synagoze v Turnově a v Jičíně.