Výstava Židé v gulagu v turnovské synagoze

  • Termín: Od 15. 05. 2017 do 30. 06. 2017
  • Místo konání: Synagoga Turnov

Synagoga Turnov ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů pořádá výstavu s názvem Židé v Gulagu, která je pro veřejnost otevřena od 12. května do konce června 2017.

Výstava se věnuje osudům československých Židů v sovětských pracovních táborech v období II. světové války. Autory výstavy jsou historici Jan Dvořák a Adam Hradilek.

Na začátku 2. světové války hledaly statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy útočiště v mnoha státech světa a setkávali se s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany místních vlád. Se specifickým přístupem se setkali uprchlíci v Sovětském svazu, který se na přelomu 30. a 40. let probíral z období „Velkého teroru“ a stále jej překrývalo ovzduší paranoie z vnitřního i vnějšího nepřítele. Tisíce běženců se útěkem na východ vyhnuly nacistické perzekuci, aby byli následně obviněni sovětskými bezpečnostními orgány NKVD z nelegálního překročení hranic, špionáže či nelegálního pobytu na území SSSR a stali se otroky komunistických nápravně pracovních táborů Gulagu.

Výstava byla zahájena vernisáží 11. května a zájemci ji mohou navštívit do 30. června na ženské galerii v synagoze Turnov. Poté se výstava přemístí do synagogy v Jičíně.

Výstava Židé v gulagu se již představila mimo jiné v lotyšské Rize, estonském Tallinnu nebo na Technické univerzitě v Liberci.

Fotogalerie