Výstava Židé v gulagu v Přelouči

  • Termín: Od 07. 10. 2021 do 29. 10. 2021
  • Místo konání: Přelouč

Ve spolupráci se senátorkou Miluší Horskou  pořádáme reprízu výstavy s názvem Židé v Gulagu, která je pro veřejnost otevřena od 7. do 29. října ve foyer Městského kina v Přelouči.

Výstava se věnuje osudům československých Židů v sovětských pracovních táborech v období II. světové války. Autory výstavy jsou historici Jan Dvořák a Adam Hradilek.

Vernisáž výstavy proběhne 7. října od 16 hodin.

Na začátku 2. světové války hledaly statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy útočiště v mnoha státech světa a setkávali se s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany místních vlád. Se specifickým přístupem se setkali uprchlíci v Sovětském svazu, který se na přelomu 30. a 40. let probíral z období „Velkého teroru“ a stále jej překrývalo ovzduší paranoie z vnitřního i vnějšího nepřítele. Tisíce běženců se útěkem na východ vyhnuly nacistické perzekuci, aby byli následně obviněni sovětskými bezpečnostními orgány NKVD z nelegálního překročení hranic, špionáže či nelegálního pobytu na území SSSR a stali se otroky komunistických nápravně pracovních táborů Gulagu.

Výstava Židé v Gulagu se již představila v lotyšské Rize, estonském Tallinnu, na Technické univerzitě v Liberci, v synagoze v Turnově a v Jičíně.

Autory výstavy jsou Jan Dvořáka a Adam Hradilek.

V případě zájmu o účast na vernisáži prosíme o registraci na e-mailu kancelar@milusehorska.cz do 1. 10. 2021.