Výstava Židé v gulagu v Kopřivnici

  • Termín: Od 20. 01. 2022 do 28. 02. 2022
  • Místo konání: Kopřivnice

Ve spolupráci s Městkou knihovnou v Kopřivnici  pořádáme reprízu výstavy s názvem Židé v Gulagu, která je pro veřejnost otevřena od 20. ledna do 28. února 2022.

Výstava se věnuje osudům československých Židů v sovětských pracovních táborech v období II. světové války.

Na začátku 2. světové války hledaly statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy útočiště v mnoha státech světa a setkávali se s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany místních vlád. Se specifickým přístupem se setkali uprchlíci v Sovětském svazu, který se na přelomu 30. a 40. let probíral z období „Velkého teroru“ a stále jej překrývalo ovzduší paranoie z vnitřního i vnějšího nepřítele. Tisíce běženců se útěkem na východ vyhnuly nacistické perzekuci, aby byli následně obviněni sovětskými bezpečnostními orgány NKVD z nelegálního překročení hranic, špionáže či nelegálního pobytu na území SSSR a stali se otroky komunistických nápravně pracovních táborů Gulagu.

Výstava Židé v Gulagu se již představila v lotyšské Rize, estonském Tallinnu, na Technické univerzitě v Liberci, v synagoze v Turnově, v Jičíně v Přelouči a na dalších místech.

Autory výstavy jsou Jan Dvořáka a Adam Hradilek.

Reportáž kabelové televize v Kopřivnici

Fotografie: