Výstava Židé v gulagu v Chlumci nad Cidlinou

  • Termín: Od 01. 11. 2021 do 26. 11. 2021
  • Místo konání: Chlumec nad Cidlinou

Ve spolupráci se senátorkou Miluší Horskou  pořádáme reprízu výstavy s názvem Židé v Gulagu, která je pro veřejnost otevřena od 1. do 26. listopadu v Zubatovské kapli v Chlumci nad Cidlinou.

Výstava se věnuje osudům československých Židů v sovětských pracovních táborech v období II. světové války.

Na začátku 2. světové války hledaly statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy útočiště v mnoha státech světa a setkávali se s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany místních vlád. Se specifickým přístupem se setkali uprchlíci v Sovětském svazu, který se na přelomu 30. a 40. let probíral z období „Velkého teroru“ a stále jej překrývalo ovzduší paranoie z vnitřního i vnějšího nepřítele. Tisíce běženců se útěkem na východ vyhnuly nacistické perzekuci, aby byli následně obviněni sovětskými bezpečnostními orgány NKVD z nelegálního překročení hranic, špionáže či nelegálního pobytu na území SSSR a stali se otroky komunistických nápravně pracovních táborů Gulagu.

Výstava Židé v Gulagu se již představila v lotyšské Rize, estonském Tallinnu, na Technické univerzitě v Liberci, v synagoze v Turnově, v Jičíně a v Přelouči.

Autory výstavy jsou Jan Dvořáka a Adam Hradilek.

Fotogalerie