Výstava Židé v gulagu na radnici Městské části Praha 4

  • Termín: Od 10. 04. 2021 do 14. 05. 2021
  • Místo konání: Úřad MČ Praha 4

Ve spolupráci s Městskou částí Praha 4 pořádáme další reprízu výstavy Židé v Gulagu, která je k vidění od 10. dubna 2021 ve vestibulu úřadu Prahy 4.

Výstava se věnuje osudům československých Židů v sovětských pracovních táborech v období II. světové války. Autory výstavy jsou historici Jan Dvořák a Adam Hradilek, kteří jsou také členy týmu, který realizuje projekt Čechoslováci v gulagu.

Na začátku 2. světové války hledaly statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy útočiště v mnoha státech světa a setkávali se s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany místních vlád. Se specifickým přístupem se setkali uprchlíci v Sovětském svazu, který se na přelomu 30. a 40. let probíral z období „Velkého teroru“ a stále jej překrývalo ovzduší paranoie z vnitřního i vnějšího nepřítele. Tisíce běženců se útěkem na východ vyhnuly nacistické perzekuci, aby byli následně obviněni sovětskými bezpečnostními orgány NKVD z nelegálního překročení hranic, špionáže či nelegálního pobytu na území SSSR a stali se otroky komunistických nápravně pracovních táborů Gulagu.

Výstava Židé v Gulagu se již představila v lotyšské Rize, estonském Tallinnu, na Technické univerzitě v Liberci, v synagoze v Turnově a v Jičíně a na dalších místech.