Výstava „Velehrad vás volá“ na Svaté Hoře u Příbrami

  • Termín: Od 16. 01. 2017 do 30. 09. 2017
  • Místo konání: Svatá Hora u Příbrami

Velehradská pouť v roce 1985 u příležitosti 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje šokovala komunistický režim. Putovní výstava věnovaná této do té doby nemyslitelné události je od 16. ledna do konce září 2017 umístěna v Mníšecké kapli na Svaté Hoře.

Vypískat komunistické funkcionáře, to bylo ještě v 80. letech téměř nepředstavitelné. Přesto k tomu v jihomoravském Velehradě v roce 1985 došlo. Velehradskou poutní slavnost měl navštívit i papež Jan Pavel II. Komunistický režim mu však vstup do země nepovolil a rozhodl se poutní slavnost proměnit v tzv. mírovou manifestaci. Osobnosti ve skryté církvi však zmobilizovaly čtvrt milionu převážně mladých lidí, kteří povzbuzeni výzvou papeže Jana Pavla II. „Nebojte se!“, vypískali komunistické funkcionáře a předložili režimu účet za desetiletí náboženského útlaku a nerespektování občanských práv.

Výstava „Velehrad vás volá“ mapuje události, které pouti předcházely, situaci církevních organizací v 80. letech, významné osobnosti skryté církve a následně samotný průběh shromáždění a jeho důsledky.

Expozice se po své premiéře přímo ve velehradské kapli sv. Cyrila a Metoděje, kde byla zahájena v rámci stejnojmenné mezinárodní konference, představila na Univerzitě Palackého v Olomouci, v Katolickém domě u kostela sv. Martina v Blansku, v kostele sv. Jakuba St. v Boskovicích a v kostele sv. Jiří ve Velkých Opatovicích.

Výstavu připravily Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci, Centrem Aletti v Olomouci, Ústavem pamäti národa v Bratislavě a Římskokatolickou farností Velehrad.