Výstava Ve znamení tří deklarací v brněnském Krytu 10-Z

  • Termín: Od 03. 05. 2017 do 03. 09. 2017
  • Místo konání: Brno, Kryt 10-Z

Výstava o šlechtě v době nacistického ohrožení, která je od 3. května k vidění v Krytu 10-Z v Brně, mapuje postoje šlechty k nástupu nacismu v Československu.

Před rokem se spustil v Brně pod Špilberkem projekt několika nadšenců v oblasti moderní historie. Od května 2016 je 6 dní v týdnu otevřen Atomový kryt 10-Z a proudí do něj tisíce návštěvníků z Česka i ze zahraničí. „Od té doby o něm referovala brazilská, italská nebo irská média,“ připomíná iniciátor projektu historik Pavel Paleček. „Jde o jedno z mála muzeí v Evropě, které připomíná dobu studené války,“ dodává. Nyní přináší ale i jiné téma spojené s nacistickou okupací Československa prostřednictvím výstavy Ve znamení tří deklarací.

„Hlavní pozornost je věnována představitelům šlechtických rodů, kteří stáli u vzniku deklarací proklamujících podporu českému státu a národu,“ říká jeden z autorů výstavy Zdeněk Hazdra.

Stranou pozornosti nezůstávají ani otázky související s kolaborací šlechty na jedné straně a jejím zapojením do protinacistického odboje a s tím souvisejícími postihy na straně druhé.

Součástí výstavy je i audiovizuální část s vyprávěním Theobalda Czernina, Jaroslava Lobkowicze, Františka Kinského a Karla Schwarzenberga, která má seznámit návštěvníky s osudy jejich rodů během bouřlivého dvacátého století.

Výstava bude v brněnském Krytu 10-Z přístupná od 3. května do 3. září 2017 denně kromě pondělí mezi 11:30 a 19. hodinou.

Fotogalerie z vernisáže výstavy

Další fotografie a videa z vernisáže naleznete na Facebooku 10-Z bunker brno