Výstava Václav Havel – Politika a svědomí v Zelově

  • Termín: Od 17. 12. 2021 do 31. 01. 2022
  • Místo konání: Muzeum w Zelowie - Ośrodek Dokumentacji Dziejów Braci Czeskich (ul. Sienkiewicza 14a)

V polském Zelově je od 17. prosince 2021 do 31. ledna 2022 uvedena další repríza polské verze výstavy Václav Havel-Politika a svědomí. Výstava je k vidění v kostele, který zároveň slouží jako výstavní prostor.

Na šestadvaceti panelech najde návštěvník slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. Mnohé z nich promlouvají v současné době s překvapivou silou.

„Výstava se poskládala víceméně sama. Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“  říká o výstavě autor Jan Hron.

Výstavu připravily společně Česká centra, Ústav pro studium totalitních režimů, Knihovna Václava Havla a Ministerstvo zahraničních věcí.

Autorem výstavy je Jan Hron.