Výstava Václav Havel – Politika a svědomí na Univerzitě Palackého v Olomouci

  • Termín: Od 13. 02. 2020 do 13. 03. 2020
  • Místo konání: Olomouc

Ve spolupráci se senátorem Lumírem Kantorem byla na Univerzitě Palackého v Olomouci uvedena další repríza výstavy Václav Havel – Politika a svědomí.

Výstava v Uměleckém centru UP, někdejším jezuitském konviktu, je pro zájemce k vidění do 13. března 2020. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 27. února ve 14 hodin.

Na šestadvaceti panelech najde návštěvník slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. Mnohé z nich promlouvají v současné době s překvapivou silou.

„Výstava se poskládala víceméně sama. Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“  říká o výstavě její autor Jan Hron.

V Olomouci nad výstavou převzal záštitu senátor Lumír Kantor. „Považuji za důležité šířit stále aktuální myšlenky Václava Havla. Je mi ctí, že po světových metropolích, jako jsou New York, Curych a Sofie, s výstavou seznamujeme také Olomouc. Výstava bude v následujících čtyřech měsících instalována v kulturních centrech, školách či obcích. Jsem rád, že ji mohu symbolicky představit jako první právě na půdě Univerzity Palackého,“ uvedl Lumír Kantor.

Ohlasy v médiích

Výstava v Konviktu připomíná odkaz Václava Havla – Žurnál UPOL, 20. února 2020