Výstava Václav Havel – Politika a svědomí byla uvedena v Limě

  • Termín: Od 16. 09. 2021 do 18. 09. 2021
  • Místo konání: Lima, Peru

Španělskou verzi úspěšné výstavy Václav Havel – Politika a svědomí jsme uvedli 16. září 2021 v peruánské Limě.

Konala se v rámci týdne Václava Havla (15. – 18. září 2021). Týden Václava Havla byl zahájen 15. září odhalením „Lavičky“ v Parque del Libro, následovalo uvedení divadelní hry Audience v nastudování místních herců. 16. září byla zahájena výstava, která byla umístěna do Parque Kennedy v sousedství historické radnice městské části Miraflores. Se životem a dílem Václava Havla se tak mohlo seznámit opravdu široké publikum. Následně byl uveden film Havel. 17. září se v rezidenci velvyslance konala konference na téma dobré vládnutí a 18. září byla představena kniha Michaela Žantovského Havel – život. Autor se připojil v rámci videokonference. Celého týdne se osobně zúčastnila Dagmar Havlová.

Na šestadvaceti panelech najde návštěvník slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. Mnohé z nich promlouvají v současné době s překvapivou silou.

„Výstava se poskládala víceméně sama. Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“  říká o výstavě autor Jan Hron.

Výstavu připravily společně Česká centra, Ústav pro studium totalitních režimů, Knihovna Václava Havla a Ministerstvo zahraničních věcí.

Autorem výstavy je Jan Hron.

Fotogalerie z vernisáže