Výstava Václav Havel – Politika a svědomí byla uvedena v Athénách

  • Termín: Od 01. 12. 2021 do 31. 12. 2021
  • Místo konání: Athény

V Athénách byla na podzim uvedena další repríza  výstavy Václav Havel – Politika a svědomí.

Výstava byla v Athénách uvedena dvakrát v rámci tříměsíčního podzimního programu věnovaného Václavu Havlovi složeného z několika akcí.

  1. Byla umístěna v řeckém Národním filmovém archivu u příležitosti premiéry životopisného filmu Havel.
  2. Ζdobila následně veřejný prostor centra města – nejprestižnější plot města – Megaro Musikis, v těsné blízkosti umístěné Lavičky Václava Havla. Tam ji během dvou týdnů viděly tisíce lidí.

Na šestadvaceti panelech najde návštěvník slavné i méně známé myšlenky z Havlových textů či veřejných projevů. Citáty doprovázejí fotografie: čistě havlovské i aktualizační, které mají podtrhnout naléhavost výzev. Mnohé z nich promlouvají v současné době s překvapivou silou.

„Výstava se poskládala víceméně sama. Se znalostí Havlových textů člověka brzo napadne, kam a pro co sáhnout. Při přípravě byla zároveň důležitá i jistá dávka odvahy. Havla často považujeme za neškodnou součást minulosti. Jenže mnohé z toho, co napsal či řekl, dráždí do dneška, může to dokonce pro leckoho představovat politicky výbušný materiál,“  říká o výstavě autor Jan Hron.

Výstavu připravily společně Česká centra, Ústav pro studium totalitních režimů, Knihovna Václava Havla a Ministerstvo zahraničních věcí.

Autorem výstavy je Jan Hron.