Výstava Rozkulačeno! v Přerově

  • Termín: Od 10. 01. 2018 do 16. 02. 2018
  • Místo konání: Výstavní síň Pasáž, Přerov

Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s paní senátorkou Jitkou Seitlovou připravily v přerovské Výstavní síni Pasáž další uvedení putovní verze výstavy Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu.

Jednou z nejsmutnějších kapitol éry komunismu je bezesporu násilná kolektivizace, která dosud nebyla v Čechách dostatečně reflektována, a proto dodnes neblaze ovlivňuje vztah Čechů k půdě a stále pociťujeme její neblahé důsledky: rozvrácení venkova, rozsáhlé sociální změny ve společnosti, tisíce zničených životů a lidských tragédií, změny v krajině a celkovém rázu českého a moravského venkova. „Je to po listopadu 89 vůbec první výstava, která zachycuje existenci selského stavu na českém území – od Rakouska-Uherska přes první republiku, protektorát a éru socialismus až k současnosti. Na dobu války a komunismu se samozřejmě zaměřuje nejvíc,“ upřesňuje historik ÚSTR Jiří Urban, jeden z autorů výstavy.

Výstava Rozkulačeno! připomíná změny v postavení sedláků a ve vývoji soukromého hospodaření v proměnách času, s důrazem na cílenou likvidaci sedláků zejména v 50. letech. Na konkrétních případech postižených hospodářů, „kulaků“, mapuje období jak násilné kolektivizace, tak následného zkolektivizovaného hospodářství. Nechybí ani přesah do současnosti spojený s příběhy selských rodin, kterým se podařilo navázat na tradici rodinného hospodaření i přesto, že náprava křivd po listopadu 1989 se příliš nepovedla.

Výstavu můžete navštívit ve Výstavní síni Pasáž v Přerově do 7. února 2018.

Ohlasy v médiích

Nová výstava v Přerově ukazuje tragické osudy „kulaků“ – 12. ledna 2018, Přerovský deník.cz

Vernisáž výstavy Rozkulačeno! v Přerově