Výstava Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu v Moravském Krumlově

  • Termín: Od 01. 02. 2022, 18:00 do 31. 03. 2022
  • Místo konání: Galerie Knížecí dům, Moravský Krumlov

Ve spolupráci s Městským kulturním střediskem a městem Moravský Krumlov jsme připravili další reprízu úspěšné výstavy Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu.

Dne 1. února proběhne od 18 hodin vernisáž, výstavu uvede ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra, následovat bude přednáška jednoho z autorů výstavy Martina Tichého.

Zájemci mohou expozici zhlédnout od 1. února do 31. března 2022 v Galerii Knížecí dům v Moravském Krumlově.

Výstava Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu připomíná změny v postavení sedláků a ve vývoji soukromého hospodaření v proměnách času, s důrazem na cílenou likvidaci sedláků zejména v 50. letech. Na konkrétních případech postižených hospodářů, „kulaků“, mapuje období jak násilné kolektivizace, tak následného zkolektivizovaného hospodářství. Nechybí ani přesah do současnosti spojený s příběhy selských rodin, kterým se podařilo navázat na tradici rodinného hospodaření i přesto, že náprava křivd po listopadu 1989 se příliš nepovedla.

Autory výstavy jsou Petr Blažek, Jaroslav Rokoský, Libor Svoboda, Martin Tichý a Jiří Urban, odbornými spolupracovníky Michal Hroza, Michal Kubálek, Ondřej Matějka, Blanka Mouralová, Pavel Novák a Jaroslav Pinkas.

Fotogalerie