Výstava „Počátky teroru“ v Litoměřicích

  • Termín: Od 17. 03. 2020 do 30. 04. 2020
  • Místo konání: Litoměřice

Neotřelý pohled na dění v odstoupených pohraničních oblastech Československa po podepsání mnichovské dohody nabízí výstava Počátky teroru, která se od 17. března představí v prostorách Státního oblastního archivu v Litoměřicích.

Nasazení německých policejních složek při rozbití Československa v roce 1938 a 1939 představovalo prolog k operacím v období druhé světové války. K obsazení odstoupeného území byl primárně určen wehrmacht, spolu s ním zde ale působily i jednotky SS nebo pořádkové a bezpečnostní policie (Gestapo), které prováděly represe vůči „nepřátelům Říše“ také z řad sudetoněmeckého obyvatelstva. Příslušníci SS a policie, kteří získali první zahraniční zkušenosti právě v operacích proti Československu, se během války podíleli na nejbrutálnějších zločinech v Polsku, na Balkáně a na okupovaných územích tehdejšího Sovětského svazu.

Výstavu připravili její autoři Jan Vajskebr, Petr Kaňák, Pavla Plachá a Jan Zumr k výročí podpisu mnichovské dohody a poprvé byla uvedena v Praze před Národní technickou knihovnou.

Vernisáž výstavy se koná 17. března v 17 hodin ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích, Krajská 48/1.