Výstava Počátky teroru na Technické univerzitě v Liberci

  • Termín: Od 04. 11. 2021 do 07. 12. 2021
  • Místo konání: Liberec

Neotřelý pohled na dění v odstoupených pohraničních oblastech Československa po podepsání mnichovské dohody nabízí výstava Počátky teroru, kterou můžete vidět od 4. listopadu do 7. prosince 2021 v areálu kampusu Technické univerzity v Liberci.

Nasazení německých policejních složek při rozbití Československa v roce 1938 a 1939 představovalo prolog k operacím v období druhé světové války. K obsazení odstoupeného území byl primárně určen wehrmacht, spolu s ním zde ale působily i jednotky SS nebo pořádkové a bezpečnostní policie (Gestapo), které prováděly represe vůči „nepřátelům Říše“ také z řad sudetoněmeckého obyvatelstva. Příslušníci SS a policie, kteří získali první zahraniční zkušenosti právě v operacích proti Československu, se během války podíleli na nejbrutálnějších zločinech v Polsku, na Balkáně a na okupovaných územích tehdejšího Sovětského svazu.

Výstavu připravili Jan Vajskebr, Petr Kaňák, Pavla Plachá a Jan Zumr.

Zahájení výstavy bylo součástí programu workshopu „Místa paměti“ – po stopách bývalých libereckých spoluobčanů, který ve dnech 4.-6. listopadu spolupořádá ÚSTR, Technická univerzita v Liberci, Židovská obec Liberec, Klášter Hejnice a Město Liberec.

PROGRAM WORKSHOPU