Výstava Nemohli jsme mlčet. Lidé Charty 77 v rámci festivalu Zlínské jaro

  • Termín: Od 06. 06. 2017 do 05. 07. 2017
  • Místo konání: Náměstí Míru, Zlín

V rámci letošního ročníku festivalu Zlínské jaro mohou návštěvníci od 6. června do 5. července 2017 zhlédnout na Náměstí Míru ve Zlíně výstavu Nemohli jsme mlčet. Lidé Charty 77.

Plenérová výstava představující některé z mluvčích Charty 77 na fotografiích ze sledovacích akcí StB se po své premiéře na náměstí Václava Havla v Praze a repríze na dejvickém Vítězném náměstí přesouvá do Zlína.

Charta 77, pojmenovaná podle dokumentu Prohlášení Charty 77 z 1. ledna 1977, představovala občanskou iniciativu kritizující komunistický režim za nedodržování lidských a občanských práv. K jejich dodržování se Československo zavázalo v Helsinkách podpisem Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v roce 1975. Text Charty vznikl v prosinci 1976, publikován byl ve dnech 6.–7. ledna 1977 v několika západoevropských listech. Charta měla v západní Evropě značný ohlas, na její podporu vznikla řada iniciativ. Sdružovala lidi odlišných povolání, politických postojů i náboženského vyznání. Postihy signatářů Charty i dalších kritiků režimu vedly k vytvoření Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) v dubnu 1978, který se snažil zveřejňovat osudy lidí stíhaných za své politické postoje. Do ledna 1990 Chartu podepsalo 1883 lidí a vydáno bylo celkem 572 dokumentů o nejrůznějších společenských problémech.

Festival Zlínské jaro nabídne diskuze, výstavy a besedy se studenty, prezentovat se zde budou také neziskové organizace. O svých motivacích a cílech bude mluvit například kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. Charta 77 bude tématem diskuze se socioložkou a chartistkou Jiřinou Šiklovou, historikem Petrem Blažkem a hudebníkem Jaroslavem Hutkou. Do Zlína přijede i Milan Uhde, který se zúčastní diskuze o rolích prezidenta nazvané „Od Václava Havla k Donaldu Trumpovi„.