Výstava „Králové Šumavy“ ve Vyšším Brodě

  • Termín: Od 01. 11. 2018 do 31. 01. 2019
  • Místo konání: Vyšší Brod

V předsálí kina Mír ve Vyšším Brodě můžete od 1. listopadu do konce roku 2018 navštívit výstavu Králové Šumavy představující osudy některých kurýrů a převaděčů a také změny šumavské krajiny a osídlení související s válečnými a poválečnými událostmi.

Umístění výstavy Králové Šumavy ve Vyšším Brodě je již třináctou reprízou výstavy v pořadí. Expozice putuje po české, německé i rakouské straně šumavských hranic od roku 2012.

Expozice mapuje životní osudy kurýrů západních zpravodajských služeb a jejich převaděčů při přechodech přes hranice na Šumavě. Mnoho z nich skončilo ve spárech Pohraniční stráže či Státní bezpečnosti, načež si vyslechlo tvrdé tresty odnětí svobody, v krajních případech až na doživotí. Nejznámější ze všech kurýrů byl nepochybně Josef Hasil, jemuž se přezdívalo právě Král Šumavy. V jeho případě platilo riskantní řemeslo za rodinný podnik, jako vyzvědači strategických informací se živili také bratři Bohumil a Julius. Z převaděčů zmiňme alespoň sudetského Němce Kiliana Nowotnyho, operujícího na Vimpersku. Expozice nabídne také panely zaměřené na příslušníky Státní bezpečnosti a Pohraniční stráže, prostor dostala také filmová a literární propaganda. Jednu z nejpůsobivějších pasáží výstavy představuje zmínka o provokačních akcích StB, včetně legendární Akce Kameny, o které se návštěvníci dozví dosud neznámá fakta. Komplexnost celého projektu pak podtrhují panely tématicky věnované změnám šumavské krajiny a jejího osídlení po 2. světové válce a po roce 1948.

Výstava bude ve Vyšším Brodě k vidění do  31. ledna 2018.

Výstavu doprovodí 10. ledna od 18 hodin přednáška Králové Šumavy jednoho z autorů výstavy, historika Libora Svobody.