Výstava Králové Šumavy v Dobré Vodě

  • Termín: Od 01. 04. 2018 do 31. 10. 2018
  • Místo konání: Muzeum Šumavy - Dobrá Voda

V Muzeu Šumavy v Dobré Vodě bude 1. dubna zahájena výstava Králové Šumavy představující osudy některých kurýrů a převaděčů a také změny šumavské krajiny a osídlení související s poválečnými událostmi.

Umístění výstavy Králové Šumavy v šumavském muzeu je již dvanáctou reprízou výstavy v pořadí. Expozice putuje po české, německé i rakouské straně šumavských hranic od roku 2012.

Expozice mapuje životní osudy kurýrů západních zpravodajských služeb a jejich převaděčů při přechodech přes hranice na Šumavě. Mnoho z nich skončilo ve spárech Pohraniční stráže či Státní bezpečnosti, načež si vyslechlo tvrdé tresty odnětí svobody, v krajních případech až na doživotí. Nejznámější ze všech kurýrů byl nepochybně Josef Hasil, jemuž se přezdívalo právě Král Šumavy. V jeho případě platilo riskantní řemeslo za rodinný podnik, jako vyzvědači strategických informací se živili také bratři Bohumil a Julius. Z převaděčů zmiňme alespoň sudetského Němce Kiliana Nowotnyho, operujícího na Vimpersku. Expozice nabídne také panely zaměřené na příslušníky Státní bezpečnosti a Pohraniční stráže, prostor dostala také filmová a literární propaganda. Jednu z nejpůsobivějších pasáží výstavy představuje zmínka o provokačních akcích StB, včetně legendární Akce Kameny, o které se návštěvníci dozví dosud neznámá fakta. Komplexnost celého projektu pak podtrhují panely tématicky věnované změnám šumavské krajiny a jejího osídlení po 2. světové válce a po roce 1948.

Výstava bude v Muzeu Šumavy v Dobré Vodě k vidění do 31. října 2018.