Výstava „Králové Šumavy“ na multižánrovém festivalu v Horní Plané

  • Termín: Od 01. 07. 2021 do 31. 08. 2021
  • Místo konání: Horní Planá

Program multižánrového festivalu v Horní Plané doplní repríza výstavy Králové Šumavy a přednáška historika Libora Svobody.

Expozice mapuje životní osudy kurýrů západních zpravodajských služeb a jejich převaděčů při přechodech přes hranice na Šumavě. Mnoho z nich skončilo ve spárech Pohraniční stráže či Státní bezpečnosti, načež si vyslechlo tvrdé tresty odnětí svobody, v krajních případech až na doživotí. Nejznámější ze všech kurýrů byl nepochybně Josef Hasil, jemuž se přezdívalo právě Král Šumavy. V jeho případě platilo riskantní řemeslo za rodinný podnik, jako vyzvědači strategických informací se živili také bratři Bohumil a Julius. Z převaděčů zmiňme alespoň sudetského Němce Kiliana Nowotnyho, operujícího na Vimpersku. Expozice nabídne také panely zaměřené na příslušníky Státní bezpečnosti a Pohraniční stráže, prostor dostala také filmová a literární propaganda. Jednu z nejpůsobivějších pasáží výstavy představuje zmínka o provokačních akcích StB, včetně legendární Akce Kameny, o které se návštěvníci dozví dosud neznámá fakta. Komplexnost celého projektu pak podtrhují panely tématicky věnované změnám šumavské krajiny a jejího osídlení po 2. světové válce a po roce 1948.

Výstava bude v Kulturním a informačním centru v Horní Plané k vidění až do 31. srpna 2021.

Autoři výstavy: Libor Svoboda, Pavel Fencl, Martin Tichý, Markéta Doležalová, Jaroslav Rokoský, Václav Veber, Petr Blažek, Petr Mallota, Martin Jindra

Fotogalerie