Výstava Komunismus a jeho epocha na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze

  • Termín: Od 04. 01. 2018 do 24. 01. 2018
  • Místo konání: náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha

Od 4. do 24. ledna 2018 mohou návštěvníci zhlédnout výstavu Komunismus a jeho epocha na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.

„Komunismus byl jediné hnutí moderních dějin, které zabilo více svých vůdců, funkcionářů a přívrženců než jeho nepřátelé“, dočteme se mimo jiné na výstavě Komunismus a jeho epocha. U příležitosti stého výročí bolševické revoluce v Rusku ukazuje dlouhý příběh komunismu od jeho sovětských počátků až po současné inkarnace jako například v Číně. Návštěvník tak může naši nedávnou zkušenost s komunistickou diktaturou spatřit v nových souvislostech.

Expozici připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s organizacemi Stiftung für Aufarbeitung der SED Diktatur a Deutsches historisches Museum a Městskou částí Praha 3.

U příležitosti nedávného stého výročí ruské říjnové revoluce popisuje výstava Komunismus a jeho epocha vzestup a pád komunismu ve 20. století. Jeho obhájci chtěli od základu změnit nejen svět, ale i lidi. Komunistické přísliby spásy a zářné budoucnosti si našly miliony stoupenců po celém světě. Zároveň se ale proměnily v noční můru pro další miliony lidí, kteří se stali oběťmi násilných komunistických režimů. Výstava představuje na 25 tabulích přes 200 dobových fotografií a dokumentů. Autorem je frankfurtský historik a publicista Dr. Gerd Koenen. Tato výstava je ideálním způsobem, jak ve školách a na veřejných místech – například v předsálí radnic, vysokých škol, městských knihoven nebo kostelů – vyzvat k vypořádání se s komunismem a jeho diktaturami, které do značné míry určovaly běh 20. století a kterým se v rámci historického vzdělávání stále dostává příliš málo pozornosti.

Výstava se již představila na náměstí Václava Havla.