Výstava „Diktatura versus naděje“ v Nepomuku

  • Termín: Od 06. 06. 2021 do 06. 07. 2021
  • Místo konání: Nepomuk

Od 6. června do 6. července 2021 je možné navštívit reprízu výstavy Diktatura versus naděje v kostele sv. Jakuba Většího v Nepomuku, která zde bude k vidění v rámci letošních oslav 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého.

Výstava Diktatura versus naděje představuje jednu z velmi tragických, ale současně inspirativních vývojových etap, které prožila katolická církev v českých zemích i na Slovensku v období komunistického režimu. Represivní proticírkevní politika československých komunistů byla ve východním bloku jednou z nejtvrdších a nejvytrvalejších. Komunistický režim používal k izolaci a likvidaci církve a církevních představitelů širokou paletu prostředků – od zastrašování přes věznění až po fyzickou likvidaci duchovních i laiků.

  • Autorský kolektiv: David Lorenc (AKPR), Petr Koura (FF UK), Alena Nosková (NA), Jan Stříbrný (ČKA), Jaroslav Šebek (HiÚ AV ČR), Alena Šimánková (NA), Vladimíra Vaníčková (AKPR), Stanislava Vodičková (ÚSTR)
  • Kurátorka: Vladimíra Vaníčková (Archiv Kanceláře prezidenta ČR)

Výstava Diktatura versus naděje byla již představena na Velehradě, v Praze, Jihlavě, na univerzitě v Olomouci, Boskovicích, v klášterech Teplá a Zásmuky, v Galerii biskupství v Hradci Králové, v Památníku Vojna, v prostorách Technické univerzity v Liberci, v Galerii NPÚ v Českých Budějovicích, katedrále Božského Spasitele v Ostravě a na dalších místech v ČR.

Vernisáž výstavy se uskuteční 10. června v 17 hodin.