Výstava Cesta je volná! v Drážďanech

  • Termín: 01. 09. 2020
  • Místo konání: Drážďany

Koncem léta a začátkem podzimu roku 1989 prchaly tisíce lidí z Německé demokratické republiky (NDR) přes velvyslanectví západního Německa v Praze na druhou stranu železné opony. Jejich vůle po svobodě otřásla posledními oporami komunistického režimu a bezprostředně přispěla k pádu Berlínské zdi. Nakonec padla i celá železná opona. Tento příběh vypráví výstava ÚSTR s názvem Cesta je volná! Německý exodus v roce 1989, která byla vytvořena u příležitosti 30. výročí zmíněných událostí a jež měla svou premiéru v září na Malostranském náměstí v Praze a reprízy na náměstí Generála Kutlvašra na Praze 4 a ve Veltrusích.

Výstava přibližuje také vztah komunistického Československa a NDR, které v poslední fázi své existence veřejně proklamovaly úzké spojenectví. Ve skutečnosti ale Praha stupňovala tlak na Berlín s cílem odstranit viditelný problém uprchlíků z ulic hlavního města. Za cestu ke svobodě němečtí uprchlíci platili nemalou cenu – nejen trabanty, které při útěku zanechali v ulicích Prahy, ale hlavně všemi riziky spojenými s existenčním krokem do neznáma.

Autoři výstavy: Tomáš Malínek, Blanka Mouralová, Tomáš Vilímek

Fotografie a obrazová dokumentace: Archiv bezpečnostních složek (ABS) – fond Správa sledování SNB – svazky, arch. č. SL-130 MV (krycí název „ALFA-1“); fond Správa sledování Sboru národní bezpečnosti – IV. správa SNB (A 25) inv. j. 1453, Archiv časopisů Ústavu pro českou literaturu, v. v. i., Bundeskanzleramt (BKA), Der Bundesbeauftragte für die Unterlagen des Staatssicherheitsdienstes der ehemaligen DDR (BStU), Česká tisková kancelář (ČTK), Deutsche Presse Agentur (DPA), Antonín Nový

Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze a Deutsche Bahn.

Výstava je k vidění v průběhu září 2020 v nádražní hale v německých Drážďanech.